Drogi Rodzicu!

Kształtowanie prawidłowej wymowy to kształtowanie prawidłowego nawyku, a podczas kształtowania nawyku musi występować regularność działań. Bez Twojego systematycznego zaangażowania i pracy z dzieckiem terapia nie będzie przebiegać tak, jak tego oczekujemy. Jej czas zdecydowanie wydłuży się, a efekty nie będą tak zadowalające jakbyśmy tego chcieli. Wystarczy 10 minut ćwiczeń dziennie, aby rezultaty były znacznie lepsze.

Warto pamiętać, że stan mowy ma ogromny wpływ na naukę szkolną. Od tego, jak dziecko mówi zależą w znacznej mierze jego postępy w nauce oraz pozycja społeczna w grupie klasowej, co nazywa się powodzeniem szkolnym. Wady wymowy mogą prowadzić do niepowodzeń szkolnych. Dlatego bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie, diagnoza i terapia logopedyczną. Nie można liczyć na to, że dziecko „wyrośnie”. Wpływ zaburzeń mowy na trudności w nauce przejawia się w przedmiotach, które wymagają od dziecka poprawnego pisania, czytania i wypowiadania się (dzieci z wadami artykulacyjnymi popełniają te same błędy w czytaniu, w pisaniu, które wykazują w mowie spontanicznej).

1. NIGDY nie dobieraj ćwiczeń samodzielnie.

Wada wymowy każdego dziecka to sprawa indywidualna i warto wykorzystywać te ćwiczenia, które zostały przygotowane na zajęciach przez logopedę, bądź takie, które będą ich poprawnym odpowiednikiem. Dobierając ćwiczenia samodzielnie możemy sprawić, że przyniosą one efekt przeciwny od oczekiwanego.

1. Zadbaj o regularność.

Najczęstszym powodem niepowodzeń terapii logopedycznej jest brak regularności ćwiczeń w domu. Co to znaczy regularnie? Codziennie.

Dobra rada: Nie masz czasu na regularne ćwiczenia z dzieckiem? Wpleć je pomiędzy zwykłe czynności dnia codziennego.

1. Ćwicz krótko.

Gimnastyka buzi i języka potrafi być naprawdę męcząca, nawet dla osoby dorosłej. Dlatego ćwiczenia należy rozsądnie dawkować, najlepiej w małych porcjach. Świetnie sprawdzą się ćwiczenia do 15 min. Dziennie. To optymalny czas, w którym możemy już całkiem sporo zrobić i powolutku wyrabiać prawidłowy nawyk mówienia.

1. Ćwiczenia powinny być dobrą zabawą.

Najlepiej, kiedy ćwiczenia wplecione są w zwykłe czynności dnia codziennego. A okazji do logopedycznej zabawy jest bez liku. Ćwiczyć można podczas kąpieli, na spacerze, podczas wizyty w sklepie, podczas śpiewania piosenki itd. Chodzi po prostu o to, aby ćwiczeniami były dobrą zabawą, wtedy nasze dziecko będzie brało w nich chętnie udział.

Dobra rada: Jeżeli Twoje dziecko szczególnie lubi coś robić, zastanów się, w jaki sposób możesz przemycić tę czynność do ćwiczeń logopedycznych. Naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć przyjemne z pożytecznym.

1. Nie zmuszaj i nie poprawiaj.

Dzieci uczą się poprzez naśladownictwo tego, co słyszą i widzą, więc w zupełności wystarczy, kiedy podczas powtarzania ty mówisz poprawnie i demonstrujesz, jak prawidłowo wykonać ćwiczenie. Oznacza to, że nie potrzeba dodatkowych komunikatów typu: „tak się nie mówi”, „znowu powiedziałeś to źle”, „nie mów safa, tylko szafa” itp. To normalna sprawa, że przez jakiś czas dziecku nie będzie się udawać mówić dobrze i często już sam ten fakt jest dla malucha frustrujący. Nie warto więc pogłębiać tej frustracji nic nie wnoszącymi uwagami.

Ważnym elementem teapii logopedycznej jest prowadzenie zeszytu i umiejętne wykorzystanie go w ćwiczeniach domowych. Zeszyt jest narzędziem naszej pracy, to w nim wykonuję z dzieckiem część zadań, to tam lądują obrazki, rysunki, wyrazy i zadania domowe. To tam malujemy, rysujemy, wycinamy, kolorujemy, przyklejamy.
To zeszyt obrazuje Wam, Rodzicom co robiliśmy w danym dniu, nad czym pracujemy, co należy utrwalać, a co sprawia nam jeszcze trudności. Jest też łącznikiem pomiędzy nami, w którym zapisuję wskazówki do pracy w domu, ważne elementy zajęć, uwagi na temat postępów czy zachowania dziecka. Dlatego tak ważne jest, aby dziecko pamiętało o przynoszeniu zeszytu na zajęcia, a także aby do niego systematycznie zaglądało w domu.

W przypadku jakichkolwiek pytań, potrzeby doboru dodatkowych ćwiczeń, czy problemu z wykonaniem poszczególnyh zadań; serdecznie zapraszam Państwa do mojego pokoju nr 37 od poniedziałku do czwartku w godzinach 10:45-15:20.

Z wyrazami szacunku,

Angelika Wypych