Company Logo

Kontakt

95-015 Głowno, 

ul. gen. Wł. Andersa 37

tel. 42-7191025 lub 42-7190424

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 www.facebook.com/dwojkaglowno/

 

Uczestniczymy

1

1

1

1

1

1

1

1

bezpieczne wakacje 180 150

 

ARTYKUŁ 4 Z CYKLU BEZPIECZEŃSTWO W SIECI 

Opracowała Julia Brzozowska z kLasy VIa

 

OCHRONA  ANTYWIRUSOWA I HAKERSTWO

        Oprogramowanie antywirusowe, w dużym uproszczeniu, wykrywa, a następnie uniemożliwia złośliwym programom (określanym jako „wirusy”) dostanie się do systemu komputera, a także rozbraja je i usuwa, gdy wykryje, że dany system jest zainfekowany. Antywirus nie jest wystarczającym remedium do problemów ze złośliwym oprogramowaniem, ale na pewno stanowi pierwszy krok do zabezpieczenia komputera czy laptopa. Aby zapobiec zainfekowaniu urządzenia, należy zainstalować odpowiedni program antywirusowy, a następnie regularnie go aktualizować.

            Jeśli chodzi o sieciowe oprogramowanie zabezpieczające, nie chodzi już tylko o wykrywanie wirusów. Częściowo, owszem. Ważniejszym aspektem jest jednak obecnie kwestia ochrony danych osobowych. Przy naruszaniu bezpieczeństwa w internecie hakerom nie chodzi w końcu o podbudowanie swego ego, a o zarobienie na złośliwym oprogramowaniu. Przejęcie danych osobowych ofiary jest najlepszą, metodą by to zrobić.

            Dziś internetowy przestępca nie musi być wybitnym hakerem samodzielnie edytującym linijki skomplikowanego kodu. Obecnie da się kupić wszystkie programy do popełniania przestępstw internetowych, miliony adresów mailowych czy nawet dane kart kredytowych w tzw. Darknecie (a nawet eBayu, jeśli się wie, gdzie szukać). To nie przesada – w sieci można kupić wszystko, poczynając od ataków DDoS, który przeprowadzają roboty internetowe, a kończąc na indywidualnych działaniach opartych na exploitach (programy wykorzystujące błędy w oprogramowaniu). W takim wypadku osoby, które zajmują się ochroną w sieci, mają twardy orzech do zgryzienia – nie dadzą rady blokować każdego zagrożenia.

            Chociaż głównym zadaniem oprogramowania antywirusowego jest uniemożliwianie złośliwemu oprogramowaniu zainstalowania się na komputerze użytkownika lub zaatakowanie systemu operacyjnego, nie ma na rynku takiego programu antywirusowego, którego skuteczność wynosiłaby 100%. Problemem jest to, że dobre oprogramowanie zabezpieczające powinno wykrywać również tzw. „zero-day exploits”, w których malware jest na tyle nowy, że nie został jeszcze odpowiednio zidentyfikowany i sklasyfikowany do baz sygnatur. A zatem antywirus musi radzić sobie bez oficjalnej wiedzy o podatności w innym oprogramowaniu, które wcześniej klasyfikował jako bezpieczne (np. choćby w środowisku Java, które co chwila wymaga nowych aktualizacji, bo nowe podatności znajdowane są lawinowo przy każdej aktualizacji). Złośliwe oprogramowanie ewoluuje się szybciej niż kiedykolwiek, ale na szczęście najnowsza generacja oprogramowania antywirusowego także nie pozostaje pod tym względem w tyle.

            W ostatnich latach programy antywirusowe zmieniły się nie do poznania. Pakiety, które nabywało się jeszcze niedawno, były w stanie powstrzymać jedynie te wirusy i złośliwe szkodniki, jakie były mu dobrze znane i znajdowały się w bazach sygnatur. Kompletnie natomiast nie radziły sobie z nowymi zagrożeniami. Obecnie dostępne antywirusy eliminują także te drugie.

            Należy podkreślić, iż najlepszym sposobem na zabezpieczenie komputera jest zdrowy rozsądek, który powinien cechować każdego użytkownika komputerów. Powstrzymanie od klikania we wszystkie pojawiające się alerty i powiadomienia daje gwarancję, że żaden podejrzany program nie będzie mógł łatwego dostępu do naszego systemu komputerowego.

                                                  

Eko-odkrywcy

wojew

Karta Zgłoszeniowa

karta2

Zapisy dzieci 

do klas pierwszych na rok szkolny 2019/20 w naszej szkole.

Pobierz kartę [pdf]

Certyfikaty

1male

2male

3male

4male

5male