ARTYKUŁ 5 Z CYKLU BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

Opracowała Helena Oskroba kl. Vc

BEZPIECZNE HASŁO

Dlaczego stosowanie haseł jest takie ważne?

Dane kont pocztowych i twoje dane osobiste będą bezpieczne jedynie wtedy gdy stworzysz silne i bezpieczne hasło.

Jakie powinno być hasło w Internecie?

Jeśli chcemy, żeby nikt nie wkradł się na nasze konto powinniśmy stworzyć BEZPIECZNE HASŁO.

Nasze hasło musi być łatwe do zapamiętania dla właściciela,  ale skomplikowane i trudne do odgadnięcia przez innych ludzi.

Musi zawierać CO NAJMNIEJ 8 znaków, najlepiej gdyby hasło miało około 14znaków. Pamiętajcie im więcej liter tym silniejsze hasło. Powinno mieć również symbole, wielkie i małe litery oraz kombinację cyfr.

Nie może zawierać zamienników prostych do odgadnięcia np. „Moje h@sło”. Nie powinno również zawierać powtórzeń znaków np. ”aaaaa”, niewskazany jest też ciąg znaków występujących koło siebie na klawiaturze np. „ ZXCVBNM” i sekwencje takie jak np. „ abcdef”. Lepiej nie stosować podstawowych liter na klawiaturze, ale wszystkich.

To były wskazówki jakie powinno być bezpieczne hasło. Teraz dam podpowiedź jak można utworzyć  takie hasło.

1. Na początku wybierz zdanie które będzie Ci łatwo zapamiętać np.. „ Bardzo lubię oglądać filmy fabularne”.
  2. Następnie utwórz słowo (pozbawione sensu) z dwóch pierwszych liter każdego wyrazu ze zdania we wskazówce nr 1 np.: „baluogfifa”.
  3. Aby hasło było jeszcze bardziej skomplikowane, dodaj wielkie i małe litery oraz cyfry np.: „B@Lu0gFiFa”
  4. Zastąp niektóre litery znakami np.: „b@Lu0GfIFa”

UWAGA !

Jeśli chcecie zamieniać literki na symbole lub cyfry przyjmijcie zasadę, że zawsze (np.) zamieniacie literkę A na @ lub o na 0 (zero) !